reklama

Nenávidené slová

Čo si budeme nahovárať, niekto je nám sympatický, iný zasa nie. Učiteľka má v škole svojich favoritov, ale aj lapajov, pri ktorých sa jej vyhadzujú vyrážky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Jedinou záchranou je, že deti vyrastú a postúpia na ďaľšiu školu, kde budú piť krv ďalším učiteľom. Aj naša lekárka priviera oči ako kobra pred útokom pri pomyslení na niektorých pacientov, ktorí za ňou pravidelne chodia s fasciklom svojich bolestí a očakávajú zázrak na počkanie. Predavačky to majú jednoduchšie, po niekoľkých hodinách sú nepríjemné na každého zákazníka a nervy im špeciálne tečú pri zákazníčkach, ktoré svoje telo evidentne veľkosti 46 pchajú do veľkosti 38 a niet nikoho na svete, kto by ich presvedčil, že švy na bokoch povolia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale aj my, čo pracujeme s jazykom, máme svoje Achillove päty v podobe nenávidených slov. Mňa vždy rozčúli slovo kúsať, lebo v Bratislave väčšina moderátorov, a nielen ich, kúše, zakusuje, odkusuje, prikusuje. Aj lekári sa zaoberajú predkusom, hoci im šesť rokov na lekárskych fakultách hovoria, že je to predhryz. Správy o športe nepozerám, neznášam, keď začne moderátor vetu výrazom: “Šošoni deklasovali….” Netuším, či celé Slovensko vie, kto sú Šošoni, ale slovo deklasovať je v každých správach. Nečítam ani materské weby, lebo tam mi dvíhajú tlak slová snažilka, tehuľka, capart a manža. Kto nie je zorientovaný, tak snažilka je žena snažiaca sa otehotnieť, tehuľka znamená, že snaha nebola márna a bol zvyčajne pri tom aj manža, čiže manžel. Caparti behajú po Čechách, u nás sú to batoľatá. Alergiu vo mne vyvoláva aj slovo šopovať. Na dedine doteraz sú šopy, ale šopovať neznamená upratovať šopu, ale nakupovať. Prečo však Slováci musia šopovať, je mi doteraz záhadou. Ešte nemám rada slovo storka, nedávno chcela kamarátka, aby som jej povedala storku o tom, ako ma oslovil neznámy muž, lebo si myslel, že som frí. Ach jaj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pravdou ostáva, že po rokoch sa nám povolanie vrastie pod kožu. Učitelia poučujú celé okolie, lekári sa započúvajú do vášho dychu a po minúte vás už riešia. Ja som redaktorka a čokoľvek prečítam, hneď redigujem. Jedálny lístok, kde čašníčku upozorním, že hemendex s vajcom neexistuje, lebo je to z anglického ham and eggs (šunka a vajce), takže pridávať tam ešte vajce je zbytočné. Ani šampiónová polievka nie je, leda by v nej vyvarili nejakého šampióna. Rozčuľuje ma, keď na webe čítam reklamu, kde ponúkajú granule pre psov, správne granuly. V obchode ponúkajú Sunar pre nekojené deti. No na Slovensku sa môžete kojiť iba nádejou, ale nie materským mliekom, vtedy je dieťa dojčené. Ozapát vášho Štúra, hromžím v duchu, obyčajný človek nemusí vedieť gramatiku, ale v reklamných agentúrach, kde zaúčtujú klientovi každý pohyb myšlienky, by mohli aspoň slogany napísať gramaticky správne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Povolanie jazykovedcov, redaktorov, korektorov má veľa nevýhod, ale jedna zjavná výhoda sa mu nedá uprieť: môžeme nenávidieť toľko slov, koľko len chceme. Nikomu tým neblížime, len keď ich nájdeme v texte alebo počujeme, prskáme ako mačky. Dvihne nám to tlak, ale zasa je to lacnejšie ako ísť do viechy na dva deci vína. 

Valéria Koszoruová

Valéria Koszoruová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Našla som v kabelke dieru. Neskoro, vytriasla som cez ňu dosť svojich rokov. Dieru zaštopkám pavučinkou poznania, už musím striehnuť na život. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu