Keď je mama chorá

Autor: Valéria Koszoruová | 18.2.2017 o 10:16 | Karma článku: 8,58 | Prečítané:  905x

Choroba všeličo odhalí. Napríklad vám potvrdí platnosť výroku, že zdravý človek má tisíc želaní a chorý iba jedno: aby vyzdravel. Tragédia sa znásobuje, keď je chorá mama.

 

 Leží kdesi v nemocnici, dom je mĺkvy, kuchyňa je ponorená do šera. A aj keď príde z nemocnice domov, musí odpočívať v spálni a potrebuje predovšetkým pokoj. Členovia rodiny vtedy všeličo pochopia. Že napríklad domácnosť nie je iba vysávanie, nákupy a pranie, ale každodenný manažment jej členov vrátane psa, aby všetko fungovalo a ženám to zaberá strašne veľa času. Preto sa väčšina z nás zvyčajne nevrhá do politiky, nezakladá politické strany ani hnutia, nepíšeme zložité symfónie, filozofické traktáty ani nestojíme hodiny so skalpelom v ruke pri operačnom stole. Lebo sedíme  s deťmi v kuchyni a spolu tvoríme projekty a pomáhame vymýšľať verše o mlieku, pokúšame sa donútiť potomstvo aspoň k zdanlivému upratovaniu izbičky a tvárime sa, že nevidíme vyplazené jazyky a vyhrážajúce sa päste spoza náš chrbát, ktorými si súrodenci prejavujú lásku. Nemáme čas počúvať politické debaty, lebo s trpezlivosťou, akou príroda obdarila len a len mamy počúvame pôvabné detské rozprávanie typu: "ja som povedal a on na to mi uvalil a ja som mu odtrhol kapucňu" a namiesto čítania komentárov máme hodnotenia potomkov, že ”polievka v jedálni chutí akokeby si v nej  niekto nohy umýval". Potom príde tatko, ktorý má takú pošichtovú depresiu, že sa musí na hodinku zvaliť aj s tabletom, aby zahnal chmúry pracovného dňa a naštudoval si výsledky všetkých futbalových líg. 

Keď ale mama nefunguje, všetci ostanú bezradne stáť, aj keď je jedlo v chladničke a čistá bielizeň v skrini. Chýba neviditeľná energia, ktorá dáva rodinné súkolie do pohybu, chýba vôňa nedeľnej polievky, tichý štrngot šálok, keď sa varí ranná káva, počúvajúce ucho a láskavá ruka, ktorá popráva golierik pred odchodom. 

Choroba ukáže, že nič z toho nie je samozrejmé. 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Trafikanti reformy neurobia (píše Ivan Mikloš)

Stále patríme medzi úspešnejšie postkomunistické krajiny, ale zdroje úspechu vyprchávajú.

DOMOV

Chcel si vziať život. Záchranka ho nechala tak, do rána zomrel

Úmrtie bezdomovca prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Blog Transparency International

Prečo NAKA nenašla v predsedníckych zákazkách porušenie zákona

Indícií mala dosť.


Už ste čítali?