Keď je mama chorá

Autor: Valéria Koszoruová | 18.2.2017 o 10:16 | Karma článku: 8,58 | Prečítané:  969x

Choroba všeličo odhalí. Napríklad vám potvrdí platnosť výroku, že zdravý človek má tisíc želaní a chorý iba jedno: aby vyzdravel. Tragédia sa znásobuje, keď je chorá mama.

 

 Leží kdesi v nemocnici, dom je mĺkvy, kuchyňa je ponorená do šera. A aj keď príde z nemocnice domov, musí odpočívať v spálni a potrebuje predovšetkým pokoj. Členovia rodiny vtedy všeličo pochopia. Že napríklad domácnosť nie je iba vysávanie, nákupy a pranie, ale každodenný manažment jej členov vrátane psa, aby všetko fungovalo a ženám to zaberá strašne veľa času. Preto sa väčšina z nás zvyčajne nevrhá do politiky, nezakladá politické strany ani hnutia, nepíšeme zložité symfónie, filozofické traktáty ani nestojíme hodiny so skalpelom v ruke pri operačnom stole. Lebo sedíme  s deťmi v kuchyni a spolu tvoríme projekty a pomáhame vymýšľať verše o mlieku, pokúšame sa donútiť potomstvo aspoň k zdanlivému upratovaniu izbičky a tvárime sa, že nevidíme vyplazené jazyky a vyhrážajúce sa päste spoza náš chrbát, ktorými si súrodenci prejavujú lásku. Nemáme čas počúvať politické debaty, lebo s trpezlivosťou, akou príroda obdarila len a len mamy počúvame pôvabné detské rozprávanie typu: "ja som povedal a on na to mi uvalil a ja som mu odtrhol kapucňu" a namiesto čítania komentárov máme hodnotenia potomkov, že ”polievka v jedálni chutí akokeby si v nej  niekto nohy umýval". Potom príde tatko, ktorý má takú pošichtovú depresiu, že sa musí na hodinku zvaliť aj s tabletom, aby zahnal chmúry pracovného dňa a naštudoval si výsledky všetkých futbalových líg. 

Keď ale mama nefunguje, všetci ostanú bezradne stáť, aj keď je jedlo v chladničke a čistá bielizeň v skrini. Chýba neviditeľná energia, ktorá dáva rodinné súkolie do pohybu, chýba vôňa nedeľnej polievky, tichý štrngot šálok, keď sa varí ranná káva, počúvajúce ucho a láskavá ruka, ktorá popráva golierik pred odchodom. 

Choroba ukáže, že nič z toho nie je samozrejmé. 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?